Wszystkie teksty o dostosowaniu szablonu/motywu dotyczą bardzo uniwersalnego motywu Awesome Inc. z wieloma możliwościami wprowadzania zmian (nie w każdym motywie można zmienić na przykład tło postów czy tło bocznej kolumny). Awesome Inc. umożliwia utworzenie strony posiadającej 1, 2, 3 lub 4 kolumny, z obrazem w tle, z nagłówkiem lub bez.

30 maja 2020

Blogger (nowy interfejs) - pisanie postów cz. 1 (narzędzia, publikacja, aktualizacja)


Żeby utworzyć nowy post, po zalogowaniu się w Bloggerze, należy kliknąć w panelu nawigacyjnym
+ NOWY POST



Pisanie tekstu w nowym edytorze Bloggera

W edytorze Bloggera, na pasku pod tytułem tworzonego wpisu, znajdują się miniaturki/ikony narzędzi; po najechaniu myszką na ikonę pojawia się pod nią napis/informacja do czego służy, dzięki czemu nie trzeba zapamiętywać położenia i wyglądu ikonek.
 
Nie zawsze na pasku są widoczne te same ikony. Zależy to od stopnia powiększenia okna przeglądarki (niewidoczne narzędzia ukrywają się pod trzema kropkami (więcej opcji) - po kliknięciu na kropki ulokowane z prawej strony paska, otworzy się małe, wąskie okno, w którym będą widoczne pozostałe narzędzia.

Na obrazie ↑: pasek edytora - po kliknięciu w miejscu zaznaczonym strzałką pojawiają się opcje: Wyświetl pogląd i ZAPISZ.
 
Co kilka sekund Blogger zapisuje nowy, tworzony post. O tym, że to zrobił informuje ikona wskazana na zrzucie ekranu poniżej.

...
Podczas edycji wpisu wcześniej opublikowanego, wprowadzane zmiany nie są zapisywane automatycznie. O tym, że zmiany nie zostały zapisane informuje ikona zaznaczona na zrzucie ekranu poniżej.


Żeby zapisać zmiany w poście wcześniej opublikowanym, trzeba kliknąć przycisk AKTUALIZUJ (zaznaczony strzałką na zrzucie ekranu ↑ (okno edytora pozostanie otwarte)
lub przycisk AKTUALIZUJ na pomarańczowym tle.
...
...
Narzędzia edytora tekstu
Każdą ostatnią, wykonaną czynność (np: napisane lub usunięte słowo/a, pogrubienie tekstu, zmianę koloru czcionki, wstawienie linka) można cofnąć klikając na COFNIJ (dwa kliknięcia to cofnięcie dwóch ostatnich czynności, trzy - trzech itd).

 
Pisząc tekst można wybrać z niego fragment (zaznaczyć go myszką; podświetli się na niebiesko), a następnie wyróżnić go, klikając na odpowiednią ikonę - wybierając np: pogrubienie lub kursywę lub kolor lub np: i pogrubienie, i kursywę (na pasku edytora przyciski zastosowane do dokonania zmiany, w tym przypadku pogrubienie i kursywa, będą otoczone tłem, widać to na obrazie poniżej).
Ten sam przycisk służy do wprowadzenia zmiany i do jej usunięcia. Żeby usunąć na przykład pogrubienie - zaznaczamy myszką wyraz czy zdanie i klikamy na przycisk POGRUBIENIE (zniknie pogrubienie i zniknie tło przycisku).


Jeśli cały tekst ma być np pogrubiony lub napisany kursywą (ma być napisany inaczej, niż to wynika z domyślnych ustawień), zanim zaczniemy pisać, stawiamy kursor myszy we właściwym miejscu edytora i klikamy wybrany przycisk.
 
Dość ważne jest też ustawienie odległości między akapitami. Od pewnego czasu Blogger jako domyślny ustawił "AKAPIT" - większy odstęp między wierszami tekstu. Kolejne, tematycznie powiązane ze sobą zdania, oddzielone od siebie takim odstępem nie zawsze wyglądają korzystnie.
TU - w tekście o pisaniu postów (cz. 3) m.in.: - o ustawieniu odległości między akapitami.
 

Jeśli chcemy przekreślić fragment tekstu: zaznaczamy go myszką, klikamy na PRZEKREŚLENIE (efekt - przekreślenie).

Na obrazie poniżej widać niektóre ikony narzędzi edytora i informację do czego służą.

Jeśli chcemy wstawić w tekście cytat, ustawiamy we właściwym miejscu kursor, klikamy na CYTUJ TEKST (") i wklejamy lub wpisujemy cytat (lub własne słowa, które chcemy wyróżnić).
Jeśli chcemy wyróżnić napisany już tekst - zaznaczamy go myszką i klikamy na CYTUJ TEKST (").
Efekt ten sam (jest widoczny poniżej):
Serce i Rozum nie zawsze się ze sobą zgadzają. Kto ma rację w tych kłótniach? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dla właściciela Serca i Rozumu decyzja o opowiedzeniu się za jedną lub drugą stroną bywa trudna, szczególnie wtedy, gdy Rozterka wtrąci swoje trzy grosze. (Skarlet B.I)

Możemy też skorzystać z opcji WYCZYŚĆ FORMATOWANIE (czyli usunąć wprowadzone w tekście zmiany, np: wielkość czcionki, pogrubienie, rozmieszczenie tekstu). Zaznaczamy myszką fragment, który chcemy zmienić, a następnie klikamy na WYCZYŚĆ FORMATOWANIE (przekreślona litera T) - przywrócone zostaną domyślne ustawienia edytora tekstu. (Ta opcja przydaje się także wtedy, gdy wklejony tekst różni się np. typem lub rozmiarem czcionki.)

 
Żeby ustawić rozmieszczenie tekstu należy kliknąć na wybraną opcję np WYJUSTUJ 
- jeśli ma dotyczyć całego tekstu, należy to zrobić przed rozpoczęciem pisania - postawić kursor | i kliknąć na WYJUSTUJ -  
lub
- po zaznaczeniu myszką fragmentu, który chcemy przesunąć, kliknąć na wybraną opcję np WYJUSTUJ czy Wyrównaj do prawej.
 

Cały post lub jego fragment można:

- wyrównać do lewej

Różne są rodzaje skąpców.
Parę ich wyliczę
i każdemu z tych rodzajów
odsłonię oblicze.

- wyrównać do środka
Dusigrosz to skąpiec,
który za korony
zaprzedałby piekłu duszę
swych dzieci i żony.

- wyrównać do prawej
A w piekle gdyby dano
wór pieniędzy w ręce,
sprzedałby się w drugie piekło
ku większej udręce.

- wyjustować (wyrównane boczne marginesy)
W to, że "imię jest wróżbą" (łac. Nomen est omen) wierzono od najdawniejszych czasów. Nie można ani potwierdzić, ani zaprzeczyć, że nomen est omen. Może więc jakaś odrobina prawdy kryje się w tym stwierdzeniu? (cały tekst znajduje się TU)


 
Ostatni cytat jest z mojego tekstu; na końcu dodałam link. Żeby to zrobić zaznaczyłam myszką słowa w nawiasie, kliknęłam na przycisk WSTAW LINK, po kliknięciu otworzyło się małe okno.
 

W górnej części okna pojawia się tekst do wyświetlenia (można go zmieniać podczas edycji),
niżej jest miejsce na wklejenie URL (właściwego adresu internetowego).
Po kliknięciu na ZASTOSUJ - link zostaje zamieszczony w tekście.
 
Żeby edytować lub usunąć link trzeba:
postawić kursor myszy na tekście, do którego link został dodany. Pojawi się małe okno ↓.
 
Żeby usunąć link - wystarczy kliknąć na zaznaczoną powyżej ikonę ↑.
Żeby dokonać zmian trzeba kliknąć na ✐. W oknie, które się otworzy (widać je poniżej) można zmienić tekst i adres URL, do którego prowadzi link. Zmiany zostaną zapisane po kliknięciu na ZASTOSUJ ↓.


...
...
Napisany post można podejrzeć (zobaczyć jak będzie wyglądał po publikacji), można zapisać go wersji roboczej klikając na ZAPISZ lub opublikować klikając na OPUBLIKUJ (w prawym górnym rogu ↓).


Jeśli edytowany jest tekst wcześniej opublikowany można go zaktualizować (jeśli wprowadzone są zmiany), można przywrócić wersję roboczą ↓.

...
...
W panelu nawigacyjnym Bloggera, w lewym górnym rogu są trzy poziome kreski (zaznaczone strzałką na obrazie poniżej) - kliknięcie na nie spowoduje ukrycie menu; tym samym przyciskiem przywraca się widok z menu po lewej stronie ↙.

Lista postów w panelu nawigacyjnym
Na liście postów, pod tytułem każdego wpisu, jest informacja czy post został opublikowany, czy jest w wersji roboczej ↓. Żeby edytować post trzeba kliknąć na tytuł. W każdym momencie można posty opublikowane przywrócić do wersji roboczej lub dokonać zmian w ich treści, a następnie opublikować zaktualizowany wpis.


Na liście postów są też dane ze statystyk ↓ dotyczące konkretnego wpisu.


Po najechaniu myszką na post wybrany z listy, pokazują się z prawej strony ikony ↓ umożliwiające: przywrócenie wersji roboczej, dodanie lub usunięcie etykiety, usunięcie posta (kosz), wyświetlenie.

CIĄG DALSZY:
- o korzystaniu z listy punktowej i numerowanej,
- o dodawaniu etykiet podczas pisania posta,
- o publikacji w zaplanowanym terminie
- pokazywanie tylko fragmentu posta na stronie głównej (zwijanie tekstu).
 
- odległość między akapitami,
- emoji, znaki specjalne,
- wyróżnienia w tekście.
 
Teksty dotyczące pisania i ustawień postów posiadają etykietę "posty" (lista etykiet jest w w stopce strony).
 
TU - o dodaniu nowej czcionki do paska narzędzi edytora tekstu
 



20 komentarzy:

  1. Witaj. Mam pytanie odnośnie miniatur opublikowanych postów. Od pewnego czasu zauwazyłam ,że moje posty na innych blogach publikowane sa bez miniatury-to zawsze było pierwsze zdjęcie z posta. Jaka moze być przyczyna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy chodzi o widoczność na liście czytelniczej Bloggera? Jeśli tak, fragment posta może być widoczny bez miniatury obrazu (zdjęcia w tekście), jeśli w ustawieniach bloga, w punkcie "zezwalaj na kanał witryny" i "kanał posta na blogu" jest wybrana opcja "krótkie".

      Usuń
  2. Witaj.Przede wszystkim ogromnie dziękuję za tak szybki odzew.A odpowiadajac na pytania.Tak ,chodzi o listę czytelniczą bloggera , na blogach innych blogowiczek. Zawsze było tak ,że pojawiała się nazwa bloga, tytuł posta i miniatura pierwszego zdjęcia z opublikowanego posta.Teraz moje posty na tych blogach maja jedynie nazwę i tytuł. Posty innych blogowiczek na tych samych listach są wyswietlane wraz z miniaturą, choć i zdarzaja się oczywiście takie jak moje , czyli bez niej.Co do kanału witryny wszędzie mam zapisane -pełne.No i co z tym fantem zrobić?

    OdpowiedzUsuń
  3. I jeszcze jedno.Skorzystałam też przed chwilą z rady , która znalazłam tu https://forum.blogowicz.info/topics105/blogspot-brak-zdjec-przy-wpisach-na-listach-czytelniczych-vt9525.html. Nie podziałało. To znaczy post wyświetlił mi się w nowej formie, czyli tekst , jedno zdjęcie i czytaj dalej. Jednak na innych blogach na listach czytelniczych nadal nie pojawiła się miniatura tego zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodałam do listy czytelniczej blog "Stworzyć pasję". Na liście, która widzę tylko ja (w panelu nawigacyjnym Bloggera) jest zdjęcie, nazwa bloga i tytuł posta + fragment (do słów: W drzwiach witrynki pojawiła...).
      To, co widać na innych blogach w panelu bocznym (jeśli udostępniają tam swoją listę czytelniczą (gadżet "lista blogów"), zależy od ustawień właściciela bloga - dodając ten gadżet wybiera on czy ma być widoczny: tytuł posta + ikona + fragment + miniatura czy tylko np tytuł (można wybierać dowolnie).

      Usuń
    2. Zapomniałam dodać, że to dotyczy Bloggera. Nie pamiętam jak jest na wordpressie (tam ostatnio też były zmiany).

      Usuń
    3. Wiem ,że to jak wyświetlana jest lista czytelnicza zależy od właściciela, ale na tej samej liście są blogi które mają ikonę a inne nie. Na przykład na tym blogu https://arttextillhouse.blogspot.com/ na pasku bocznym "ulubione blogi" mój blog jest bez miniatury podczas gdy inne ją maja.Tak wyrywkowo chyba nie moża ustawić listy czytylniczej?

      Usuń
    4. W gadżecie Lista blogów jest jedno ustawienie sposobu pokazywania. Dla każdego bloga można tylko zmienić nazwę, więc to rzeczywiście dziwne. Może to jakiś błąd Bloggera. Skoro kanał witryny we wszystkich punktach jest ustawiony na "pełny" - teoretycznie nie powinno tak być. Gdybym przypadkiem coś odkryła - napiszę. :)
      P.S.
      Może warto spróbować ustawić na chwilkę kanały bloga na "krótki". Odświeżyć stronę i ponownie wejść w ustawienia, i przestawić na "pełny"? Może to pomoże?

      Usuń
  4. Już próbowałam.Nie pomogło.Gdybyś coś znalazła, będę wdzięczna za pomoc.

    OdpowiedzUsuń
  5. Chyba znalazłam rozwiązanie -https://forum.blogowicz.info/topics105/nowy-blogger-miniaturka-posta-nie-wywietla-si-na-blogu-vt11677.htm#111925.Zastosowałam to wczoraj , ale pomyślałam ,że to nie to bo na innych blogach nic się nie zmieniło. Jednak dziś patrzę i jest. Moje posty na listach czytelniczych na paskach bocznych znowu mają miniatury. Piszę bo może Ci sie to przydać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. :)
      W przypadku moich postów, na liście czytelniczej nie pokazują się zdjęcia, ale mam w ustawieniach kanału witryny "krótki". Sprawdziłam kiedyś, że miniaturki są widoczne przy ustawieniu kanału "pełny". Pozostałam jednak przy pierwszym ustawieniu.

      Usuń
  6. Witaj ! Mam kłopot i prośbę , potrzebuję pomocy .... W nowym blogerze zniknęła opcja arkusza CSS , w zaawansowanych nie istnieje ... Od wczoraj zniknął też ołówek z opcją szybkiej edycji ... Aby dostać się do posta czy obrazka trzeba wchodzić w projekt bloga co jest uciążliwe ... Będę wdzięczna za każdą pomoc ... Pozdrawiam ...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,
      obawiam się, że nie pomogę; przyznam, że jestem zaskoczona, nie zauważyłam tych zmian, teraz już wiem, że są.
      Myślę, że może to chwilowe, zdarzało się Bloggerowi coś wyrzucać i po jakimś czasie przywracać. A może to tylko jakiś błąd u nich (ołówek z opcją szybkiej edycji ciągle jest w gadżecie posty)
      Pozdrawiam :)

      Usuń
  7. witam a ja mam problem z 1. zawijaniem tekstu wokół zdjęcia (nie ma takiego przycisku). i aby w listach postów ukazywał się tylko jego początek (czyli przycisk "czytaj dalej". Jakieś sugestie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakiś błąd wystąpił, nie mogłam opublikować odpowiedzi.
      Tu pokazałam jak wstawić zwijanie tekstu (może być za zdjęciem) i jak wpisać tekst, który zobaczą czytający
      http://retroswiat.blogspot.com/2020/06/blogger-nowy-interfejs-o-pisaniu-postow.html

      Usuń
  8. Dzień dobry, w nowych sablonach np. Contempo nie mogę opublikować całego tekstu posta - jest on "zawijany" / "ukrywany". Kiedyś można było samemu decydować, czy przerywamy tekst i "zawijamy" czy nie. Nie mogę sobie z tym poradzić, będę wdzięczny za pomoc :-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Dzień dobry,
    zwijanie tekstu nadal jest możliwe (link do tekstu, w którym o tym wspomniałam jest poniżej). Po wstawieniu zwijania pojawia się linia, widoczna podczas edycji posta (można ją usunąć, jeśli rezygnujemy ze zwijania lub chcemy zmienić miejsce zwijania tekstu).
    Nie korzystałam z szablonu Contempo, spojrzałam na niego i sądzę, że on nie daje takich możliwości. Proszę edytować jakiś wpis i sprawdzić, czy w trybie edycji widoczna jest linia wskazująca miejsce zwijania (może można ją usunąć i korzystając z narzędzi edytora "wyłączyć" zwijanie?).
    A może warto zmienić szablon na dający więcej możliwości?

    tu pokazałam zwijanie tekstu na pasku narzędzi

    OdpowiedzUsuń
  10. Witam, chciałbym zapytać, czy wiesz może, czy dla pozycjonowania strony ma znaczenie to, jakim rodzajem czcionki jest napisany tekst w danym poście w Bloggerze? A i czy polecasz może jakieś konkretne czcionki, jakie są przyjazne dla czytelników strony?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wybór czcionki to kwestia gustu. Dla czytelników ważne, żeby była czytelna i nie bardzo mała.
      Nie sądzę, że rodzaj czcionki ma wpływ na pozycjonowanie strony, ale nie jestem specjalistą w tej dziedzinie.

      Usuń
  11. W moim odczuciu najlepsza jest czcionka klasyczna łatwa do odbioru przez każdego z użytkowników.

    OdpowiedzUsuń