Wszystkie teksty o dostosowaniu szablonu/motywu dotyczą bardzo uniwersalnego motywu Awesome Inc. z wieloma możliwościami wprowadzania zmian (nie w każdym motywie można zmienić na przykład tło postów czy tło bocznej kolumny). Awesome Inc. umożliwia utworzenie strony posiadającej 1, 2, 3 lub 4 kolumny, z obrazem w tle, z nagłówkiem lub bez.

3 czerwca 2020

Blogger (nowy interfejs) - zmiana motywu/szablonu, układu strony, obrazu tła, szerokości bloga i bocznych kolumn

 
Z proponowanych przez Bloggera motywów/szablonów wybrałam Awesome Inc. między innymi dlatego, że posiada wąski pasek nawigacyjny (na górze strony), nagłówek, do którego można dodać obraz (lub tylko tytuł i opis strony), jest też kilka możliwości ustawienia liczby kolumn i rozmieszczenia ich na stronie (przesuwania, dodawania, usuwania). W każdej chwili można zmienić kolor tła strony, obraz tła strony, kolor tła postów i bocznych kolumn. Nie we wszystkich motywach można zrobić to samo, nie w każdym można na przykład zmienić tło posta czy tło bocznej kolumny.

Dzięki paskowi nawigacyjnemu nie ma konieczności wchodzenia do panelu nawigacyjnego Bloggera, żeby zacząć pisać nowy post lub otworzyć Projektanta motywów; będąc na stronie bloga wystarczy kliknąć na właściwy przycisk.


Żeby zmienić motyw/szablon lub dokonać jakichś zmian w szablonie (np. zmienić tło, obraz tła czy ilość kolumn na blogu) należy:
w panelu nawigacyjnym Bloggera kliknąć na MOTYW.

Blogger pokaże szablon zastosowany na blogu. Żeby dostosować ustawienia - należy kliknąć DOSTOSUJ.

Pojawi się Projektant motywów Bloggera.
Blogger nie przestał wprowadzać zmian. Zmienił się układ projektanta, nie zmieniły się możliwości.
Było tak:

Jest tak:

Menu znajduje się po lewej stronie. Podgląd bloga, na którym każda zastosowana zmiana będzie widoczna, jest po prawej stronie.

Zmiana szablonu
Po kliknięciu na MOTYW pod szablonem aktualnie wykorzystywanym są propozycje innych motywów.


Po kliknięciu na wybrany szablon pojawiają się trzy opcje do wyboru: podgląd, dostosuj, zastosuj.

Kliknęłam na szablon Emporio i kliknęłam PODGLĄD. Blogger pokazał jak wyglądałaby moja strona.


Wyjście z podglądu umożliwia strzałka w lewym, górnym rogu (zaznaczyłam ją poniżej, na zrzucie ekranu).


W taki sposób można podejrzeć wiele szablonów.
Klikając na DOSTOSUJ można spojrzeć na menu i sprawdzić jakie zmiany są możliwe dla konkretnego motywu.
Jeśli zmiana szablonu ma być zastosowana, po wyjściu z podglądu, trzeba ją zapisać klikając na ZASTOSUJ.
Wymienione poniżej możliwości dotyczą bardzo uniwersalnego motywu Awesome Inc. (wspomniałam o nim na wstępie). Nie we wszystkich motywach można zrobić to samo, nie w każdym można na przykład zmienić tło posta czy tło bocznej kolumny.
Dostosowanie ustawień szablonu
Po kliknięciu na MOTYW w panelu nawigacyjnym, a następnie na DOSTOSUJ - Blogger rozwija pierwszy punkt menu: TŁO.

...
...
Ja zacznę od wyboru (zmiany) układu.


Po kliknięciu na UKŁAD Blogger pokaże propozycje (w moim przypadku dla szablonu Awesome Inc.). Na górze strony jest wąski pasek nawigacyjny, a pod nim nagłówek (miejsce na zdjęcie/obraz/baner i/lub na nazwę bloga, opis).
Niektóre możliwości dla motywu Awesome ↓
 
 
UKŁAD TREŚCI ↑ : Na stronie może być jedna kolumna (posty), mogą być dwie kolumny (posty + boczna kolumna po prawej lub po lewej stronie), trzy lub cztery kolumny (w menu są pokazane możliwości rozmieszczenia kolumn na stronie (boczne kolumny są ciemno-szare), wybór układu trzeba potwierdzić kliknięciem). Wybrałam układ, w którym obok postów jest jedna kolumna z prawej strony (można ją podzielić na dwie na całej wysokości lub na wybranym odcinku ↓ ).


W tym samym oknie można wybrać układ treści i UKŁAD STOPKI (wybrany układ jest w czerwonej ramce). Po dokonaniu zmian trzeba je zapisać. Właściwy przycisk jest w prawym, dolnym rogu (widać go na obrazie poniżej); obok jest możliwość cofnięcia niezapisanych zmian (przestaną być widoczne na podglądzie).

...
...
Po wybraniu układu można ustawić szerokość każdej kolumny. Żeby to zrobić trzeba kliknąć na: DOSTOSUJ USTAWIENIA SZEROKOŚCI.


W tym miejscu (przesuwając suwak) można zmieniać szerokość całego bloga i pasków bocznych (dokonywane zmiany będą widoczne na podglądzie).
Można też powrócić do ustawień domyślnych, klikając na: Zresetuj szerokości do wartości domyślnych motywu.
Po dokonaniu zmian trzeba je zapisać klikając na przycisk w prawym, dolnym rogu (pokazałam go wyżej.
(Ustawiając szerokość bloga warto sprawdzić, czy cała szerokość mieści się w oknie przeglądarki z ustawieniem powiększenia: 100%; jeśli blog nie mieści się - czytelnik musi posługiwać się suwakiem na dole okna.)

TŁO i OBRAZ TŁA
Każdy szablon ma domyślnie wybrane tło. Można je zmienić na inne, można po zmianie powrócić do domyślnego tła.

Po kliknięciu na TŁO Blogger pokaże aktualne tło lub obraz tła (jeśli był dodany).

Jeśli szablon nie ma obrazu tła trzeba kliknąć ⬇️ , żeby otworzyło się okno  z propozycjami obrazów.



Jeśli obraz był wcześniej dodany można go usunąć lub zmienić (poniżej strzałkami zaznaczyłam, gdzie trzeba kliknąć).
Nowy obraz można wybrać z propozycji Bloggera (po kliknięciu na wybraną pozycję na liście, w okienku pojawiają się obrazy; trzeba kliknąć na obraz i potwierdzić wybór kolejnym kliknięciem na GOTOWE (w prawym dolnym rogu)).
Obraz można też przesłać z komputera. Po dodaniu obrazu trzeba kliknąć GOTOWE.


Po przesłaniu własnego obrazu pozostaje ustawienie go.

Tak jest na mojej stronie. Blogger domyślnie włącza przewijanie ze stroną, ale moim zdaniem nie wygląda to najlepiej. Efekt tych ustawień widać TU.
...
...

Obraz nakłada się na tło strony. Jeśli nie jest przezroczysty, tło strony przestaje być widoczne (wśród obrazów, które proponuje Blogger, są także obrazy przezroczyste - przedostatnia pozycja na liście w okienku "Wybierz obraz tła").
Po dokonaniu zmian trzeba je zapisać klikając na: ZAPISZ (w prawym, dolnym rogu).

...
...
W menu Projektanta motywów Bloggera jest też pozycja ZAAWANSOWANE. Pozwala na ustawienie między innymi: koloru tła strony, koloru tła postów, koloru tła bocznych kolumn i stopki, koloru i wielkości czcionki w tytule i tekście postów.


Więcej o ustawieniach zaawansowanych jest w tekstach z etykietami: "posty", "motyw, szablon bloga".


7 komentarzy:

  1. Mam pytanie ... nie widzę w tym szablonie opcji arkusza CSS ... Chciałam dodać małego gifa na tło i ustawić odstępy od brzegu i góra dół , gdzie mam teraz wpisać kod ? Proszę o podpowiedź , będę wdzięczna ....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba wejść w:
      MOTYW,
      dostosuj,
      i zaawansowane (tu ostatnią pozycją na rozwijanej liście jest DODAJ CSS).

      Usuń
  2. Problem w tym że tam nie ma rozwijanej listy ... Kiedy klikam w zaawansowane wyskakuje lista - tło - szerokość bloga - czcionka - kolory i na tym koniec ... Wyczyść zaawansowane zmiany w ustawieniach ...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pierwszą pozycją w zaawansowanych jest strona
      trzeba kliknąć na strzałkę obok i wtedy rozwija się lista zaawansowanych (ostatnia pozycja "dodaj CSS"

      Usuń
    2. Przed chwilą sprawdziłam to u siebie, jest tak jak napisałam (na ostatnim screenie w tekście jest pokazane, gdzie kliknąć, żeby rozwinąć listę zaawansowanych, Blogger udziwnił menu, żeby zobaczyć tę listę trzeba klikać niżej - nie na strzałkę przy "zaawansowane").
      ...
      Nie we wszystkich motywach są jednakowe możliwości. U mnie pod dodaj CSS jest też "więcej informacji o edytowaniu kodu motywu"

      Usuń
  3. W jaki sposób teraz dodać nowy szablon, który stworzyła inna osoba? Kiedyś można było bez problemu wgrać szablon pobrany z blogów, na których osoby tworzyły swoje własne szablony. Wystarczyło pobrać i wgrać plik. Teraz nie mogę znaleźć tej opcji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nadal jest taka możliwość. Trzeba kliknąć w menu panelu nawigacyjnego: MOTYW.
      Obok DOSTOSUJ (z prawej strony, na pomarańczowym tle) jest strzałka/trójkąt, na który trzeba kliknąć.
      Rozwinie się lista opcji.
      Należy wybrać: PRZYWRÓĆ - pojawi się okno informujące o możliwości pobrania szablonu z dysku komputera - wystarczy kliknąć PRZEŚLIJ.

      Usuń